Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

29.09.2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, w ramach XII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego odbyło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke. Pisarz ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia i jest najchętniej czytanym polskim autorem książek dzieci i młodzieży. Niemal wszystkie z jego ponad czterdziestu tytułów uzyskały status bestsellera (m.in. „Kuba i Buba”, „Horror! Czyli skąd się biorą dzieci”, „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko”, „Kacperiada”). Jego książki weszły na listę lektur szkolnych, znajdują się w podręcznikach języka polskiego, a Fundacja ABC Cała Polska Czyta Dzieciom uznała „Detektywa Pozytywkę” za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci. Książki pana Grzegorza są niezwykłe i takie też było piątkowe spotkanie.

Autor w zabawny sposób sprawdzał wiedzę uczniów z zakresu gatunków literackich i znajomości związków frazeologicznych, m.in. takich, jak „pocałować klamkę” czy „zrobić kogoś w balona”. Dzieciaki z wielką przyjemność wdawały się w dyskusję z autorem i chętnie odpowiadały na jego pytania. Śmiali się wszyscy, i mali, i ci duzi.

W drugiej części spotkania dzieci mogły przeprowadzić „konferencję prasową” z pisarzem, zadając mu ciekawe, nieraz zabawne, czasami niezbyt dyskretne pytania. Na zakończenie autor podpisywał chętnym swoje książki i rozdawał autografy. Kolejka do podpisów ciągnęła się przez całą salę. Wesoła atmosfera całego spotkania sprawiła, że zapewne na długo pozostanie ono w pamięci jego uczestników. I może bardziej ucieszyliby się z niego 3-klasiści niż nasi 6 i 7-klasiści, to jestem pewna, że samo uczestnictwo w konfrontacji z pisarzem pozwoliło poczuć atmosferę takich spotkań. Tego zaś nie poznamy i nie poczujemy siedząc tylko w szkolnej ławce.
Wyjazd na spotkanie przygotowała pani Żaneta Pitrus, a wzięli w nim udział uczniowie z klas IV-VII. (bj)