Święto Niepodległości

13. 11. 2017 r. jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

Uroczystość szkolna rozpoczęła się wprowadzeniem flagi przez poczet flagowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie został zaprezentowany montaż słowno – muzyczny, który obejmował treści historyczne jak również pieśni i wiersze patriotyczne. W obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów a skończywszy na roku 1945.

Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły Bożena Jurkowska podziękowała uczniom klasy V, VI oraz VII, którzy zostali przygotowani przez panią Barbarę Betlej oraz panią Elżbietę Wolanin. Przekazywane przez uczniów treści przeplatane patriotycznymi pieśniami w wykonaniu uczniów oraz recytacjami wierszy, przyczyniły się do głębszego przeżywania tych chwil - zaznaczyła pani dyrektor. Przypomniała również wszystkim obecnym, że nasz region był pod zaborami aż 146 lat, bo od pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku.

Dwa dni wcześniej - w dniu rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, przedstawiciele naszej szkoły (Weronika Sroka, Justyna Żychowska i Kamil Mikołajczyk) uczestniczyli w uroczystościach gminnych w Dębowcu. W ramach obchodów odbyła się w Bazylice Mniejszej NMP uroczysta Msza Święta, po zakończeniu której w uroczystym przemarszu złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej. Następnie uczniowie wraz z panią dyrektor uczestniczyli w części artystycznej w sali widowiskowej Urzędu Gminy w Dębowcu.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia niniejszej uroczystości szkolnej. (E.W.)

Fot. Bożena Jurkowska i Elżbieta Wolanin