110 lat Szkoły Podstawowej w Dobryni

12. 10 2018 roku nasza szkoła świętowała 110 lat istnienia. Niewiele szkół może poszczycić się taką długowiecznością, więc także ranga uroczystości była wyjątkowa.

Obchody jubileuszu rozpoczęła msza święta w kościele filialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dobryni. Eucharystię odprawiali: proboszcz Parafii Cieklin ks. Marek Marchut, ks. Franciszek Motyka, ks. Łukasz Ślusarczyk, ks. Krzysztof Stawarz oraz ks. dr Krzysztof Sroka, który wygłosił homilię. Po mszy, zgromadzeni w kościele uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście udali się do budynku szkoły, by uczestniczyć w dalszej części uroczystości. Wygłaszając przemówienie, dyrektor szkoły Bożena Jurkowska zwróciła uwagę na niełatwą historię szkoły, która jednak mimo przeróżnych dziejowych komplikacji, potrafiła uczyć i wychowywać kolejne pokolenia młodych ludzi. I chociaż przez lata zmieniał się poziom organizacyjny szkoły, liczba uczniów i nauczycieli, to od początku swego istnienia szkoła pełniła ważną rolę w życiu lokalnej społeczności. Następnie młodzi aktorzy, przygotowani pod kierunkiem pań: Marii Pięty i Żanety Pitrus, zabrali wszystkich w odległą historyczną podróż opartą na motywach „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W czasie występu nie zabrakło pięknych patriotycznych piosenek i brawurowych tańców. Przedstawienie nawiązywało do tegorocznej jakże ważnej rocznicy: 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Życzenia wszelkiej pomyślności i dalszych sukcesów w pracy dydaktycznej i wychowawczej na ręce pani dyrektor złożyli: pani Maria Kurowska Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, pani Alicja Zając Senator Rzeczpospolitej Polskiej, pan Zbigniew Staniszewski wójt Gminy Dębowiec, pani Zofia Gumienny sołtys Dobryni i ks. Dziekan Franciszek Motyka. List od Podkarpackiego Kuratora Oświaty pani Małgorzaty Rauch odczytała pani wizytator Ewelina Drozd, a list od posła na sejm RP Bogdana Rzońcy odczytał pan Stanisław Mlicki. Po zakończonej uroczystości zebrani goście, nauczyciele i rodzice udali się na uroczysty obiad. Wspólny poczęstunek sprzyjał podtrzymaniu uroczystego charakteru święta szkoły, a także spotkaniom i wspomnieniom po latach. Z okazji Jubileuszu można było obejrzeć cenne pamiątki; stare zdjęcia, świadectwa, i szkolne kroniki.

Pragniemy jeszcze raz podziękować, wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili tę ważną dla nas uroczystość oraz tym, którzy przyczynili się do jej wyjątkowego charakteru. Dzięki zaangażowaniu i pracy całego grona pedagogicznego, pracowników szkoły, uczniów i rodziców, ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Fot. Wiesław Czechowicz, Bożena Jurkowska, Żaneta Pitrus