Nie tylko o kiczu. Lekcja w jasielskiej bibliotece

26.04.2019 roku w ramach godzin lekcyjnych uczniowie klas VI, VII i VIII naszej szkoły wraz z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej z Łazów Dębowieckich odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. Uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej poprowadzonej przez panią Krystynę Ziembę - pracownika miejskiej biblioteki, która przygotowała prezentację multimedialną na temat kiczu. Wszyscy wiedzą, że kicz - to z języka niemieckiego - lichota, tandeta, bubel. To utwór lub rzecz o miernej wartości, schlebiający popularnym gustom, który w opinii krytyków sztuki i innych artystów nie posiada wartości artystycznej (definicja zaczerpnięta z Wikipedii). Młodzież z ciekawością oglądnęła prezentację oraz wzięła czynny udział w dyskusji.

Po zakończonej lekcji odwiedziliśmy wszystkie działy biblioteki, zapoznaliśmy się z zasadami wypożyczeń, z możliwością spędzania wolnego czasu jak również z korzystania z działu informacyjnego lub czytelni. Młodzież zobaczyła specyfikę pracy w bibliotece publicznej. Po zakończonej lekcji bibliotecznej odwiedziliśmy Galerię Jasielskiego Domu Kultury. Mieliśmy okazję zobaczyć wystawę fotograficzną: W kolorach ciszy - Beskid Niski Urszuli i Pawła Ferenców.

Tekst i fot. Elżbieta Wolanin