Czytamy „Przedwiośnie”

6.03. 2019 roku nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie i zorganizowała dla całej społeczności szkolnej godzinne spotkanie na sali gimnastycznej.

Uczniowie przygotowani przez bibliotekarkę zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, jak również przybliżyli postać samego autora oraz historię szklanych domów.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się około 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się ono również dwóch ekranizacji (w 1929 oraz w 2001 roku).

Lektorami tego wydarzenia byli: Magdalena Kuczaj, Jan Leśniak, Adrian Mastej, Dagmara Mastej, Wiktoria Mikołajczyk, Patryk Kamiński, Weronika Sroka oraz Justyna Żychowska - uczniowie z klasy 6 i 7, którzy zaprezentowali swoje umiejętności pięknego czytania.

Na koniec prezentowania „Przedwiośnia” uczniowie zostali nagrodzeni przez słuchaczy gromkimi brawami.

Tekst i fot. Elżbieta Wolanin