Doradztwo zawodowe dla 8 klasy. Podsumowanie spotkań

Uczniowie klasy ósmej naszej szkoły uczestniczyli w wielu spotkaniach w ramach wyboru szkoły ponadpodstawowej. Jako pierwsi z ofertą kształcenia dotarli do nas przedstawiciele Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle. Podczas spotkania z rodzicami, zostały przekazane informacje o możliwościach kształcenia w tejże szkole. 4. 02. 2019 roku młodzież spotkała się z nauczycielami Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, którzy w ciekawy sposób opowiedzieli o reprezentowanej przez nich placówce. 28. 02 nauczyciel Zespołu Szkół w Trzcinicy wraz z uczniami, zapoznali ósmoklasistów z ofertą kształcenia w ich szkole. Klasa ósma, mogła podczas tej wizyty uzyskać informacje „z pierwszej ręki”, ponieważ na spotkaniu byli obecni uczniowie różnych kierunków, którzy z własnego punku widzenia przedstawili szkołę.

19.03, ofertę swojej placówki zaprezentowali nauczyciele Zespołu Szkół w Iwoniczu, którzy przyjechali do naszej szkoły z prelekcją. 20. 03. odbyły się zajęcia z doradcą zawodowym z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Krośnie. Doradca wskazał miejsca, gdzie szukać informacji o szkołach, podał wskazówki czym się kierować, wybierając szkołę i polecił strony internetowe z instruktażowymi filmami. 21. 03. udaliśmy się na „Giełdę zawodów” organizowaną przez Zespół Szkół nr 3 w Jaśle. Ósmoklasiści oprócz możliwości przyswojenia informacji dostępnych na rozdawanych na giełdzie folderach, z ofertą danej szkoły, mieli szansę dowiedzieć się szczegółów na temat panującego w niej klimatu, grona pedagogicznego czy innych interesujących ich zagadnień. Jeszcze tego samego dnia, uczniowie wysłuchali prelekcji o I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle, którą przygotowała i przestawiła nauczycielka matematyki w tejże szkole pani Małgorzata Mlicka. Z kolei 22. 03. nauczyciele wraz z uczniami z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym, którzy spotkali się z młodzieżą, opowiedzieli, a także pokazali ciekawy film promujący ich bogatą ofertę kształcenia. 26.03. wzięliśmy udział w Dniu Otwartym w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie.

Po tych wszystkich wizytach, uczniowie klasy ósmej muszą się zmierzyć, z jakże trudnym wyborem szkoły, która pozwoli zdobyć im upragniony zawód. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniom, które się odbyły, to zadanie nie będzie trudne, ponieważ nasi absolwenci zdobyli cenne informacje, które ułatwią im dokonanie wyboru. Już teraz życzymy im, aby wybrali najlepsze szkoły i zdobyli wymarzony zawód./Żaneta Pitrus/

Fot. Bożena Jurkowska i Żaneta Pitrus