Grudzień w przedszkolu

Powitaliśmy zimę i w oczekiwaniu na opady urządziliśmy kącik przyrodniczy ze scenerią zimową. Mówiliśmy o naszych rodzinach prezentując galerię zdjęć członków bliższej i dalszej rodziny. Zastanawialiśmy się, jak wesoło spędzić czas na zabawach rodzinnych przy grach planszowych, zgadywankach czy wyjściu na lodowisko. W ramach bajkoterapii czytaliśmy ,,Rodzinkę na a". Staraliśmy się też uzmysłowić sobie uczucia, jakimi darzymy rodziców, dziadków, rodzeństwo:) . W ramach tematyki ,,Co to znaczy być dobrym?" obchodziliśmy dni: uprzejmości, łagodności, cierpliwości, radości i miłości. Dzieci uczyły się rozpoznawania, nazywania i lepszego rozumienia emocji i uczuć własnych i innych ludzi z naszego najbliższego otoczenia. Przedszkolaki doskonaliły umiejętności interpersonalne, czyli jak budować właściwe relacje międzyludzkie z rówieśnikami oraz stosować zwroty grzecznościowe na co dzień. Zostaliśmy także zaproszeni na zajęcia do klas II-III, gdzie przedstawiliśmy słuchowisko ,,Patyczek poznaje uczucia". Czekaliśmy na odwiedziny Świętego Mikołaja ucząc się piosenki na powitanie i malując farbami jego portret, tłumaczyliśmy znaczenie słowa ,,rózga" , a także pisaliśmy list do Mikołaja z nadzieją na spełnienie próśb o prezenty pod choinką . Dzięki pomocnym elfom udaliśmy się do Laponii oraz poznaliśmy historię biskupa Mikołaja. Na zajęciach muzycznych z elementami logorytmiki bawiliśmy się w zaprzęgi reniferów, chustą animacyjną Klanzy i graliśmy na instrumentach akompaniując do utworu o tematyce świątecznej. Czekając na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia poznawaliśmy zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe (wigilijne potrawy, pasterka, łamanie sie opłatkiem...). Wykonywaliśmy dekoracje, segregowaliśmy tematycznie ,,Co pasuje do Bożego Narodzenia". Śpiewaliśmy także kolędy i piosenki świąteczne, jak również obejrzeliśmy jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły i wzięliśmy udział w szkolnej Wigilii.

Tekst i Fot. Marta Gomuła