Kwiecień w przedszkolu

,,Kwiecień-plecień wciąż przeplata, trochę zimy, trochę lata..."

Gdy już powitaliśmy Wiosnę - zamieniliśmy się w czujnych obserwatorów przyrody i staraliśmy się zaobserwować oznaki wiosny: budzące się do życia rośliny (pojawiające się pąki na krzewach i drzewach, kwitnące kwiaty) , ptaki powracające z ciepłych krajów...

Wysłuchaliśmy w ramach bajkoterapii przygody Radusia z serii ,, W krainie przedszkolaka" o przylocie bociana Bartka oraz ,,Ogródek na parapecie", ponieważ przygotowywaliśmy się do założenia hodowli w naszej sali. Dzieci przyniosły potrzebne akcesoria : doniczki, ziemię oraz nasiona (rzeżuchę, owies, słonecznik) oraz cebulę, czosnek i fasolę – no i…. stały się ogrodnikami. Do codziennych obowiązków przedszkolaków należało podlewanie posadzonych roślinek i obserwacja zachodzących zmian. Odpowiadaliśmy na pytanie ,, Jak dbać o przyrodę i jak ją chronić, by stać się Odkrywcami i Obrońcami Przyrody.?” Przeanalizowaliśmy kodeks postępowania prawdziwego przyrodnika. Obserwowaliśmy także zjawiska atmosferyczne, zaznaczaliśmy pogodę na kalendarzu pogody i zamienialiśmy się w prognostyków usiłując przewidzieć pogodę wiosenną. Zilustrowaliśmy plastycznie przysłowie wiosenne i śpiewaliśmy deszczową piosenkę pod parasolem. Szukaliśmy elementów kojarzących się z czterema żywiołami zgodnie z ich symbolicznymi kolorami.

Nie zapomnieliśmy o obowiązkach związanych z dbaniem o środowisko-nauczyliśmy się segregować śmieci i odróżniać szkło od plastiku, tworzywa sztuczne czy metalowe puszki.

A kiedy posprzątaliśmy już nasz mały kawałek świata- czekaliśmy na nadchodzące Święta Wielkanocne, zastanawialiśmy się ,,Co pasuje do Wielkanocy?, segregowaliśmy, klasyfikowaliśmy i przeliczaliśmy zgromadzone przedmioty oraz szliśmy śladami zająca, który miał wielkanocną przygodę z pisankami.

Tekst i zdjęcia Marta Gomuła