Listopad w przedszkolu

Dzieci z oddziału przedszkolnego w ramach tematyki ,,Odkrywam świat wokół nas” wypowiadali się na temat swojego miejsca zamieszkania i drogi pokonywanej z domu do przedszkola oraz utrwalali adres zamieszkania. Wychwytywali podobieństwa i różnice pomiędzy miastem i wsią, a także rodzaje pojazdów, którymi można się przemieszczać.

Odbyliśmy podróż po Polsce, naszej Ojczyźnie poznając największe miasta i rzeki za pośrednictwem mapy i globusa starając się opisać piękno polskiej przyrody.

Za pośrednictwem legend i opowieści o smoku wawelskim, Warsie i Sawie cofnęliśmy się w czasie, by zgłębić tajemnice lochów Krakowa oraz poznać początki państwa polskiego z Lechem, Czechem i Rusem. Zawędrowaliśmy na zamek, by tam zatańczyć na dworskim balu, wziąć udział w turnieju rycerskim i poznać znaczenie przysłowia, ,,Polegać jak na Zawiszy”. W ramach bajkoterapii poznaliśmy historię stopki królowej Jadwigi oraz wiana świętej Kingi, a także mogliśmy stać się aktorami w teatrzyku z kukiełkami i pacynkami. Zastanawialiśmy się jak dawniej żyli nasi dziadkowie i babcie, jakie mieli ulubione zabawy i staraliśmy się ich naśladować. Dzieciaki z pasją bawili się w kolarzówkę, ciuciubabkę, szczura, chowanego…

Znajdowaliśmy także smaki polskich specjałów i elementy ludowe obecne w naszej kulturze. Przedszkolaki poznały cyfry 6 i 7 oraz litery: l ,t, u, k.

Tekst i zdjęcia Marta Gomuła