Marzec w przedszkolu

,, W marcu zwykle jest jak w garncu- śnieg i deszcz i mróz, ale słońce mocno grzeje-wiosna jest tuż, tuż....

Z początkiem nowego miesiąca przedszkolaki zagościły w Krainie Muzyki i zastanawiały się, czy można zobaczyć dźwięk, przeprowadzały doświadczenia z falą dźwiękową oraz robiły ćwiczenia w różnicowaniu i identyfikowaniu dźwięków. Grały na instrumentach niemelodycznych i same wykonały grzechotki wykorzystując pudełka plastikowe, do których nasypały kaszę, groch, ryż, fasolę, a także materiał przyrodniczy (min. kasztany, żołędzie). Chętnie muzykowały bawiąc się w konszabelanta, akompaniowały i słuchały batuty dyrygenta kierującego orkiestrą. Poznawały instrumenty muzyczne i ich podział, opisywały podobieństwa i różnice w ich budowie. Dzieci uczestniczyły w koncercie muzyki klasycznej, jak również muzycznej opowieści ruchowej ,,Marsz ołowianych żołnierzyków". Wykonywały ćwiczenia logorytmiczne i oddechowe ,, Melodie na wietrze".

Mali artyści zawędrowali później do krainy sztuki i stali się malarzami, opisywali pracownię malarską, zwiedzali wirtualnie galerię oraz muzeum. Poznawali sposoby łączenia barw podstawowych w pochodne, kodowali i dekodowali kolory w palecie barw. Stworzyli szkic węglem podczas zajęć metodą Labama, malowali pastelami martwą naturę (owoce) oraz bawili się twórczo z zaczarowanym ołówkiem

Nasze pięcio i sześciolatki były też rzeźbiarzami i pracowały w masie solnej-wyrabiając, formując i malując wytwory, które z dumą zabrali do domu.

Następnie nadeszła pora na odwiedziny w teatrze, zabawę w aktora, poznanie osób tworzących przedstawienia na bazie ulubionych bajek dla dzieci oraz obejrzenie sztuki na ekranie tablicy multimedialnej i zrozumienie, ile emocji można wyrazić poprzez sztukę:) . Słuchaliśmy historii ,,Obudzona królewna", gdzie rówieśnicy stawali się widzami i aktorami.

Z krainy wyobraźni, czyli z chmur na Ziemię musieliśmy zejść, by poznać naszą planetę i Kosmos, gdzie chętnie wyruszylibyśmy w podróż. Chcieliśmy dowiedzieć się więcej o ciekawych, wartych obejrzenia miejscach i pakowaliśmy bagaż na wyprawę w dalekie egzotyczne kraje, jak np. Indie. Zastanawialiśmy się nad tym, jakie pamiątki można przywieźć z dalekich i bliskich stron. Gwiazdy i planety pomogli nam poznać kosmici i ufoludki przyjazne dzieciom oraz astronauci, a także książki zgromadzone w kąciku czytelniczym. Powstały ciekawe pojazdy kosmiczne oraz samoloty i statki z opakowań tekturowych (rolkach po papierze toaletowym , pojemnikach po jajkach).

Tekst i fot. Marta Gomuła