„Przerwa na Czytanie”

9. 05. 2019 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w IV edycji Przerwa na Czytanie, która odbyła się w ramach Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Cała akcja trwa od 8 do 15 maja, a wydarzenie odbywa się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Honorowy patronat nad nią objęła Fundacja ABCXXXI Cała Polska czyta dzieciom oraz Ewa Rawa - Lubuski Kurator Oświaty. Celem akcji jest: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

W czwartkowy poranek wszyscy spotkaliśmy się na sali gimnastycznej by oddać się choć na chwilę czytaniu. Starsi uczniowie czytali samodzielnie ulubione i wybrane przez siebie książki, zaś przedszkolakom piękną bajkę pod tytułem „Brzydkie Kaczątko”czytała pani bibliotekarka.

Wszyscy wiemy, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła. Czytanie to świetne ćwiczenie dla naszego mózgu. Książka rozbudza wyobraźnię, poszerza wiedzę i daje ogrom satysfakcji, wzbogaca słownictwo, ubogaca pisanie, czytanie poprawia koncentrację i pamięć, rozwija wyobraźnię, buduje poczucie własnej wartości, daje satysfakcję i zabija nudę jak również sprawia że czyni nas świetnym rozmówcą.

Mam nadzieję, że zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych książka zainteresuje i zainspiruje. Będą chętniej odwiedzać bibliotekę szkolną, pożyczać ulubione tytuły i odkrywać świat zapisany na kartach książek./Elżbieta Wolanin/

Fot. Bożena Jurkowska