ARCHIPELAG SKARBÓW – program profilaktyczny

10 i 11 lutego 2020 roku młodzież klasy VIII naszej szkoły wraz z wychowawcą uczestniczyła w programie profilaktycznym realizowanym przez Gminę Dębowiec „Archipelag Skarbów”. W poniedziałek byliśmy gośćmi Zespołu Szkół w Cieklinie, natomiast we wtorek odwiedziliśmy Zespół Szkół w Dębowcu. Program prowadzony był przez zespół trenerów posiadających odpowiednią wiedzę i umiejętności a przy okazji ludzi z pasją, którzy łączą profesjonalizm z zaangażowaniem na rzecz dobra młodzieży. Są wiarygodni dla nastolatków, dzięki temu, że sami żyją zgodnie z tym, co przekazują młodemu pokoleniu. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów przez dwa dni zamieniają grupę uczniów w poszukiwaczy skarbów. Uczniowie odwiedzają poszczególne wyspy na archipelagu jakimi są głębokie szczęście, trwała miłość, przyjaźń oraz realizacja w życiu własnych pasji i marzeń, dokonywanie dobrych wyborów życiowych. To najważniejsza podróż której przewodnim mottem było odważne kroczenie szklakiem życia, korzystania ze śladów ludzi, którym można zaufać. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w programie, gdzie prezentowane i omawiane były m. in. hasła : prawdziwa miłość to czyny, wzajemna troska to pomoc, nie ma miłości bez szacunku dla drugiej osoby i jej zasad. W miłości nic nie dzieje się samo trzeba mieć wiedzę o miłości i uczyć się jej, bo miłość jest sztuką, miłość na całe życie można zbudować z kimś kto ma mądrą hierarchię wartości i jest wierny swoim zasadom. Warsztaty zakończyły się Festiwalem Twórczości i odśpiewaniem przez wszystkich uczestników szantowej piosenki żeglarzy. Program skierowany był również do rodziców jak i samorządowców, nauczycieli i wychowawców.

Tekst i zdjęcia Elżbieta Wolanin