Jesienna wędrówka po stolicy naszej gminy

Zwiedzanie Dębowca rozpoczęliśmy 25.10.2019 roku od wizyty w piekarni Trafunek. Zapach świeżo upieczonego chleba był wyczuwalny od samego progu. Jak się później okazało, nie tylko chleba, ale i pysznych drożdżówek, serników, makowców a także innych ciast i smakołyków. Bardzo uprzejme panie, pokazały nam, jakie są poszczególne etapy pieczenia chleba. Zwróciły naszą uwagę, iż poszczególne procesy wypieku chleba, począwszy od przygotowania, odbywają się w warunkach ekologicznych. Pieczywo jest wyrabiane na drewnianych stolnicach i pieczone w piecu opalanym na drewno, co wpływa na walory smakowe pieczywa. Na koniec panie poczęstowały nas, specjalnie dla nas upieczonymi rogalikami z czekoladą i obdarowały chlebem. Aż żal było opuszczać budynek piekarni, jednak cel wyprawy i dodatkowo słoneczna pogada zachęcała nas do dalszej wędrówki. Kolejnym celem naszej wycieczki po Dębowcu była Bazylika Mniejsza NMP z La Salette. Wędrówkę po placu sanktuaryjnym rozpoczęliśmy od odczytania i refleksji nad Orędziem NMP z La Salette, umieszczonym na trzech granitowych tablicach. U stóp Matki Bożej Saletyńskiej, na Kalwarii, gdzie znajdują się trzy grupy figur, które przedstawiają trzy części zjawienia Matki Bożej w La Salette, mogliśmy zanieść swoją modlitwę i prośby. Spacerowaliśmy wzdłuż alejek, gdzie rozmieszczone są kapliczki tajemnic różańcowych. Nasi uczniowie powiedzieli, że aktywnie uczestniczą, tutaj w Dębowcu, w uroczystych sumach odpustowych i czuwaniu młodzieży. Chętni mogli też nabrać sobie wody ze źródełka. Ze wzgórza Bazyliki roztacza się cudowny widok a piękna jesień zrobiła nam prezent pokazując swoje skarby. Udało nam się zobaczyć wiewiórkę, która zaskoczona trochę naszą obecnością, przyszła nas powitać. W Bazylice podczas wspólnej modlitwy różańcowej dziękowaliśmy i wypraszaliśmy o potrzebne łaski za wstawiennictwem NMP. Następnie udaliśmy się do budynku, gdzie mieści się w Dębowcu, poczta. Pani opowiedziała nam o sięgających czasów Zygmunta Augusta łączności pomiędzy Krakowem i Wenecją. Stała państwowa placówka pocztowa w Dębowcu powstała w 1868 roku a jej pierwszym poczmistrzem został dębowczanin Onufry Wodyński. Wspomniała również, że odwiedzamy ją w miesiącu październiku, kiedy pracownicy poczty niedawno obchodzili swoje święto. Wyrażając naszą wdzięczność, za tych, którzy oddali życie, abyśmy mogli cieszyć się wolną ojczyzną, złożyliśmy znicz pod pomnikiem Batalionu Obrony Narodowej „Jasło” 2. Kompanii „Dębowiec”, dla tych, którzy nie bali się poświęcić własnego życia dla dobra nas wszystkich. Uczniowie z dumą stwierdzali: „To mój prapradziadek tam walczył”. Po drodze przystanęliśmy przy domu ubogich, tzw. „Szpitalce”. Nasz wzrok przykuła piękna figura Chrystusa Ukrzyżowanego datowana na koniec XVIII wieku, a wykonana przez ludowego artystę w drewnie, prawdopodobnie lipowym. Na koniec przyszedł upragniony i wyczekiwany odpoczynek w Kawiarence Saletyńskiej. Mogliśmy zamówić pyszną zapiekankę lub frytki. Po takiej wędrówce wszystko niesamowicie smakowało. Październikowa wycieczka obfitująca w wiele niezapomnianych wrażeń i przeżyć na długo pozostanie nam w pamięci. A to, co nam bliskie, nasza gmina, nasza mała ojczyzna poprzez taki wyjazd stała się jeszcze bliższa. Radośni i wzmocnieni duchowo wróciliśmy do naszej szkoły.

Tekst i zdjęcia Żaneta Pitrus