Szkolne i gminne obchodzenie Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Mimo wszystkich przeciwności losu, nasz naród przetrwał, tak jak przetrwali w pamięci ludzie, którzy go tworzyli, tak jak przetrwała kultura i tradycja.

W tym roku, aby upamiętnić 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości podczas uroczystej akademii 9.11.2019 roku podążaliśmy za utworami naszego wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza. Poeta dążył do tego, aby Polska była niepodległa, co zostawiło trwały ślad w polskiej literaturze. Hasłem naszej akademii były słowa piosenki: „Nauczmy się na pamięć tego kraju, litera po literze, dzień po dniu”. Wzruszające pieśni patriotyczne: „Taka jest moja modlitwa”, „Skazane na tęsknotę”, „My pierwsza brygada”, „Białe róże”, „Mogiła”, wniosły wiele wzruszenia i emocji do pięknej recytacji utworów Adama Mickiewicza. Poprzez swoją postawę uczniowie naszej szkoły wielokrotnie pokazują szacunek do dzieła naszych przodków, przelanej krwi i poświęconego życia.

Gminne Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się 11.11. 2019 roku o godz. 10.30 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej NPM La Salette w Dębowcu. W gminnych uroczystościach naszą szkołę reprezentowali: dyrektor, nauczyciel języka polskiego i uczniowie z klasy czwartej: Marlena Jędryczka, MartynaWachel i Marcin Mroczka. W asyście Gwardii Dębowieckiej, strażaków, radnych, mieszkańców oraz dzieci i młodzieży ze szkół z terenu gminy, wszyscy udali się pod obelisk Armii Krajowej, odśpiewano hymn narodowy i złożono kwiaty. Po ceremonii przeszliśmy do sali widowiskowej Urzędu Gminy, obejrzeć część artystyczną, przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Duląbce. Zabierając głos pan wójt Marcin Bolek przywołał, słowa Jana Pawła II: „Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo”. Czerpiąc naukę z przeszłości uświadamiamy sobie, iż wolność to dobro, które każdy z nas musi pielęgnować i dbać o nie. Wolność jest w nas, w naszych sercach. Miejmy również w pamięci słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”. /Żaneta Pitrus/

Fot. Bożena Jurkowska