Zaćmienie Słońca 2015

zaćmienie słońca dobrynia

Zaćmienie słońca to zjawisko, które mogliśmy obserwować na dobry początek wiosny, 20 marca. W tym roku Księżyc przysłonił trzy czwarte średnicy tarczy słonecznej. Na terenie Polski jest to zjawisko rzadkie i na pewno warto je obejrzeć. Około godziny 10, uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w szkiełka spawalnicze (podziękowania dla pana Stanisława) mogli podziwiać ten piękny spektakl ze szkolnego boiska i z klas. Porównywalne do tegorocznego kolejne zaćmienie możemy oglądnąć w 2026 roku, natomiast całkowite dopiero w 2075.

zaćmienie słońca dobrynia

Warto dodać, że nie jest to pierwsze nasze spotkanie z tym cudem natury. 4.01.2011 roku obserwowaliśmy 80-procentowe zaćmienie. Wówczas, pochmurna pogoda spełniała rolę naturalnego filtra i zjawisko było doskonale widoczne bez dodatkowych zabezpieczeń. No i zdjęcia wyszły! (bj)
A co mówi historia? Taka ciekawostka do poczytania, dla chętnych. :)

W swoich kronikach Jan Długosz opisuje całkowite zaćmienie Słońca z czerwca 1415 roku, które zaskoczyło Władysława Jagiełłę podczas jego podróży na Litwę: "W piątek po Oktawie Bożego Ciała, o trzeciej godzinie, w godzinie pacierzy Tercją zwanych, wielkie zaćmienie Słońca się objawiło, które jako zjawisko niespodziewane i nieznane Króla Władysława i wszystkich, którzy z nim jechali, wpierw w wielkie zdumienie, a potem w bojaźń zabobonną wprawiło. Tak bowiem było wielkie, że ptaki nagłą ciemnością przestraszone na ziemi osiadły, a gwiazdy świeciły jak w nocy; tenże Król Władysław z powodu ciemności zmuszony był się zatrzymać i nie wcześniej mógł ruszyć naprzód, aż zaćmienie Słońca nie minęło".

zaćmienie słońca dobrynia zaćmienie słońca dobrynia zaćmienie słońca dobrynia zaćmienie słońca dobrynia zaćmienie słońca dobrynia